Dom dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży w Łabuniach

Dom dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży

Dzień Kobiet 2023 r.

Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony jest 8 marca. To niewątpliwie jedno z najpopularniejszych świąt w roku, którego geneza sięga XX wieku. Tego dnia, zgodnie ze zwyczajem zarówno małe dziewczynki, jak i kobiety dostają kwiaty i inne prezenty.

Skąd wziął się Dzień Kobiet? Wiele osób błędnie zakłada, że ma on swoje początki w czasach PRL-u. Okazuje się, że prawda jest całkiem inna. Historia Dnia Kobiet sięga wydarzeń z 8 marca 1908 roku w Stanach Zjednoczonych. Wtedy to miał miejsce strajk pracownic branży włókienniczej, podczas którego kobiety domagały się wyrównania płac oraz równych praw politycznych.
Podczas Międzynarodowej Konferencji Socjalistycznej Kobiet w Kopenhadze w 1910 r. na pamiątkę protestu oficjalnie ogłoszono 8 marca Dniem Kobiet. Po raz pierwszy, święto Pań obchodzono rok później w 1911 roku w Danii, Austrii, Szwajcarii i Niemczech. Wówczas obchody związane z Dniem Kobiet miały głównie wymiar polityczny, w ten sposób opowiedziano się za prawami kobiet.

Obecnie Dzień Kobiet obchodzony jest we wszystkich krajach należących do Organizacji Narodów Zjednoczonych. W 2023 roku święto Kobiet obchodzone jest już po raz 112.

Dom dla Matek w Łabuniach tradycyjnie włączył się w obchody tego pięknego Dnia.
Mieszkanki Domu, Mamy i ich dzieci otrzymały prezenty oraz uczestniczyły w małym poczęstunku

Skip to content